Windsurfing na polskich jeziorach

Coraz częściej Polacy szukający ekscytujących sposobów na spędzenie wolnego czasu, decydują się na windsurfing. To dyscyplina dla osób sprawnych fizycznie i lubiących szaleństwa. Pozwala poczuć się wyzwolonym i wykorzystać nadmiar energii. Popularne deski z żaglem w coraz większej liczbie można obserwować na polskich jeziorach.

Podstawowe informacje

Chcąc zacząć przygodę z deską, najlepiej zasięgnąć rad i wskazówek od instruktora. Samemu może być trudno osiągnąć pełną satysfakcję, jaką daje windsurfing. Następnie trzeba zadbać o własny sprzęt. Jeżeli planujecie efektowne zwroty i akrobacje, powinniście wybrać krótką deskę z krótkim żaglem. Natomiast dla osób chcących pływać jak najszybciej, optymalnym rozwiązaniem będzie krótka deska i duży żagiel. Początkujący powinni trenować na standardowych deskach, które cechują się średnim rozmiarem. Trzeba zaopatrzyć się także w specjalistyczny kombinezon. Grubość pianki musi być dostosowana do warunków atmosferycznych w miejscu, gdzie uprawiamy windsurfing. Kombinezon chroni przed utonięciem, ponieważ zwiększa wyporność naszego ciała. Dla większego bezpieczeństwa można również zakładać kamizelkę ratunkową.

Optymalne lokalizacje

Właściciele ośrodków wypoczynkowych zlokalizowanych nad największymi polskimi jeziorami coraz częściej inwestują w szkoły windsurfingowe oraz wypożyczalne odpowiedniego sprzętu. Poprzez windsurfing chcą ściągnąć w swoje okolice większą liczbę turystów. Jedną z najpopularniejszych destynacji w Polsce od dawna pozostaje Jezioro Roś. Z powodu małej głębokości oraz rozległego terenu jest ono idealne dla początkujących. Doświadczeni sportowcy chętnie wybierają Jezioro Śniardwy. Na południu kraju fani windsurfingu często spotykają się na Jeziorze Rożnowskim.  

Najwięcej miłośników windsurfingu można znaleźć wśród młodzieży, gdyż młodzi ludzie lubią wyzwania, w których można zażyć trochę adrenaliny. Poza tym, do uprawiania windsurfingu potrzebna jest siła, aby móc utrzymać żagiel na wietrze. Niestety hobby to jest niezbyt tanim przedsięwzięciem, przez co nie każdy może sobie na nie pozwolić. Dla tych, których nie stać na zakup sprzętu potrzebnego do windsurfingu, udostępniane są kluby i wypożyczalnie ze sprzętem.